Nagranie tekstu: Zachowek – proste informacje

Zachowek. Czym jest?

W uproszczeniu – zachowek to pewien ekwiwalent spadku. Coś w zastępstwie.

Zobacz: To jest Twój majątek. Nie ma ogólnego, prawnego obowiązku przekazywania majątku dzieciom

Zachowek to pewien ułamek – czasem połowa, a czasem nawet trzy czwarte wartości tego, co według odpowiedniego wyliczenia określimy jako wartość mającego nam przypaść (ale go nie otrzymaliśmy, lub tylko kawałek) udziału spadkowego.

Jak się tę wartość wylicza, które elementy majątkowe się bierze pod uwagę i na ile części (to jest – których spadkobierców bierze pod uwagę) dzieli, to jest cała historia.

Będę o tym jeszcze pisać, bo kilka błędnych przekonań panuje w tym zakresie. Na przykład, że oświadczenie darczyńcy o wyłączeniu darowizny ze schedy spadkowej spowoduje, że ta darowizna nie będzie wliczana to puli majątkowej, przy wyliczaniu wartości zachowku. No – długie to zdanie, może ciężko się czytać, ale z wyliczeniem zachowku tak właśnie jest. Trzeba się nad tym pochylić i porządnie na spokojnie wyliczyć, a nierzadko tez zatrudnić rzeczoznawcę.

A na razie warto pamiętać, że –

– jeśli komuś przysługuje roszczenie o zachowek, to może to oznaczać kilka rzeczy.

Po pierwsze może to oznaczać, że jest wskazany w kodeksie cywilnym, jako tak zwany spadkobierca ustawowy..

O tym, kto może być spadkobiercą ustawowym dowiesz się we wpisie „Kolejka do spadkobrania”

Po drugie – nie został wydziedziczony, nie odrzucił spadku po śmierci spadkodawcy, ani tez nie zrzekł się spadku w umowie zawartej ze spadkodawcą, kiedy ten jeszcze żył. Gdyby którakolwiek z tych sytuacji zaistniała – zachowek, by mu nie przysługiwał.

Po trzecie, w tej konkretnej sprawie został wskazany jako spadkobierca w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, albo w notarialnym poświadczeniu dziedziczenia.

Po czwarte – spadkodawca miał majątek, którego elementy i wartość da się ustalić i dająca się wycenić część tego majątku powinna była (co do zasady) przypaść naszemu spadkobiercy. Tak się jednak złożyło, że nie przypadło mu nic, albo mniej, niż połowa (a pewnych sytuacjach 3/4) wartości należnego udziału.

Jeżeli inni otrzymali więcej – może tak być, że przeciwko nim będzie naszemu spadkobiercy przysługiwało roszczenie o zapłatę zachowku. To znaczy, że będzie mógł zażądać konkretnej sumy pieniędzy od konkretnej osoby.

Jaka to może być kwota i od kogo nasz spadkobierca będzie mógł jej zażądać – to zawsze zależy od konkretnej sytuacji.

Jak się dochodzi zachowku?

Różnie – w zależności od sytuacji.

Czasem spadkobiercy sami się dogadują.

Czasem uzgadniają sposób zapłaty za pośrednictwem prowadzących rozmowy, negocjacje, mediacje prawników.

Czasem jest potrzebna droga sądowa. A i wtedy – przed złożeniem pozwu – można najpierw zawezwać do próby ugodowej lub wnieść o skierowanie sprawy do mediacji.

Jeżeli te wszystkie próby rozwiązania sporu nie wypalą – składamy pozew do sądu o zapłatę zachowku. Albo o wyrównanie zachowku – to zależy od sytuacji.

Uwaga. zawsze możemy wnieść pozew do sądu od razu, z pominięciem tych wszystkich niuansów. Pytanie – co się bardziej opłaca.  A korzyścią dla każdego z nas mogą być zupełnie inne rzeczy. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, którą trzeba dobrze przeanalizować. Ustalić możliwości porozumienia, sytuację finansową każdej ze stron, no i to, jak bardzo goni nas czas.

Bo przecież nie zapominajmy, że na żądanie wypłaty zachowku mamy tylko określony czas. Jeśli ten termin upłynie, to raczej możemy o sprawie zapomnieć..

————–
Wpisy na tej stronie nie są poradami prawnymi. Ich celem jest popularyzacja wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawa i zachęcenie do ich stosowania.

W każdej sprawie własnej sugeruję bezpośredni kontakt z zajmującym się tematyką spadków radcą prawnym lub adwokatem. Pozwoli to uniknąć wielu zagrożeń i poznać korzystne regulacje prawne.

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s