Co to znaczy „zasiedzenie”? Okazuje się, że wiele osób zupełnie nie zna tego pojęcia. Nie zna możliwości, ale i zagrożeń, jakie wynikają z przepisów o zasiedzeniu.

Postaram się dziś krótko wyjaśnić, co to znaczy i na czym polega zasiedzenie.

Aby posłuchać nagrania na Spotify kliknij tutaj.

Co to znaczy zasiedzenie?

Słowo „zasiedzenie„, trochę tak, jak słowo „darowizna”, albo „sprzedaż”, może oznaczać sposób stania się właścicielem określonej rzeczy. Różnią się szczegóły, czyli właśnie – sposób nabycia własności tej rzeczy.

Sprzedaż

Przy sprzedaży – kupujący kupuje rzecz od sprzedawcy. Ten, kto staje się właścicielem daje zapłatę sprzedającemu i w ten sposób staje się nabywcą kupionej rzeczy. Wcześniej ustalone zostaje co zostanie kupione (np. książka – czyli tzw. rzecz ruchoma, albo działka gruntu – czyli nieruchomość), jaka jest cena tej rzeczy, jaki będzie sposób zapłaty – np. gotówką lub przelewem, a także to, jak zostanie przekazana nabywcy zakupiona rzecz. W wyniku sprzedaży – kupujący (nabywca) staje się właścicielem zakupionej rzeczy.

Darowizna

Przy darowiźnie – obdarowany otrzymuje rzecz w darze, inaczej mówiąc dostaje prezent, od darczyńcy. Wcześniej, albo w chwili wręczania i przyjmowania podarunku, ujawnia się co, komu, przez kogo i w jaki sposób zostanie darowane. Darczyńca i obdarowany zgadzają się na to.  Darczyńca chce dać prezent, a obdarowany ten prezent od darczyńcy przyjmuje. Różnica jest taka, że obdarowany, nie płaci nic darującemu, czyli poprzedniemu właścicielowi. Na podstawie darowizny zostaje jednak właścicielem darowanej rzeczy (np. książki albo działki gruntu).

Zasiedzenie

A przy zasiedzeniu?  Przy zasiedzeniu własność rzeczy nabywa się przez sam fakt posiadania tej rzeczy a ściślej mówiąc: władania rzeczą jak właściciel przez odpowiednio długi czas. Nie trzeba poprzedniemu właścicielowi nic płacić, Więcej – poprzedni właściciel może nawet o tym nie wiedzieć  Zmiana właściciela dokonuje się tutaj – nie na podstawie umowy pomiędzy zbywcą i nabywcą, ale z mocy samego prawa. Postanowienie sądu kończące postępowanie w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia jest tylko jak gdyby urzędowym potwierdzeniem (albo zaprzeczeniem) tego, że fakt zasiedzenia nastąpił, a jeśli tak, to w jakiej dacie.

UWAGA1: to jest oczywiście duże uproszczenie, ale chodzi właśnie o to, że ktoś może się stać właścicielem Twojej rzeczy  przez sam fakt, że będzie wystarczająco długo władał tą rzeczą tak, jak gdyby był jej właścicielem. Owo „władanie” przepisy kodeksu cywilnego nazywają „posiadaniem samoistnym”. Oznacza to, że rzecz może stać się cudzą własnością nawet bez wiedzy i woli jej poprzedniego właściciela.

To jedna z przyczyn, dla których warto o swoje rzeczy dbać, a przynajmniej wiedzieć, co się z nimi dzieje..

I teraz UWAGA2: owo posiadanie, które może skutkować zawiedzeniem, musi być [1] odpowiednie, tj. samoistne, [2] musi trwać odpowiednio długo (w przypadku rzeczy ruchomej – trzy lata, a w przypadku nieruchomości – 20, albo 30 lat, w zależności od tego, czy było to posiadanie w dobrej, czy złej wierze), [3] nie może być przerwane, a rzecz – [4] rzecz musi się nadawać do zasiedzenia.

W kolejnych wpisach wyjaśnię między innymi: co to znaczy posiadanie samoistne i czym się różni od posiadania zależnego; czym jest dobra i zła wiara w przypadku posiadania samoistnego i dlaczego „nie każdą” rzecz można zasiedzieć. Podpowiem także, jak bronić się przed utratą własności przez zasiedzenie

 

Jeśli potrzebujecie Państwo porady prawnej, konsultacji albo kompleksowej pomocy i reprezentacji przed sądem w sprawie zasiedzenia – zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością pomogę. Mój adres e-mail: poczta@orlowskam.com, tel. 530 892 582


Wpisy na tej stronie nie są poradami prawnymi. Zawierają ogólne zarysy obowiązujących przepisów i przykłady możliwości regulacji prawnej rożnych życiowych sytuacji. Ich celem jest popularyzacja wiedzy i przybliżenie jej zainteresowanym osobom.

Jedna myśl w temacie “Zasiedzenie – co to znaczy

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s