ZAUFANIE lub jego BRAK

bezpieczeństwo odpoczynek zaufanie

Telefony, telefony

Telefony, telefony. Pytania, o poradę prawną, prośby o konsultację, wyjaśnienie wątpliwości…
I wszystko byłoby świetnie, bo zwrócenie się z problemem prawnym do specjalizującego się w ich rozwiązywaniu prawnika jest najlepszym, możliwym pomysłem. Byłoby, gdyby te prośby o konsultacje nie bywały anonimowe..
Zdarzyło się Państwu odebrać taki telefon? A może sami – raz, czy dwa – próbowaliście anonimowo, przez telefon uzyskać poradę prawną?
Z jakim skutkiem?

Przyczyny prób zachowania anonimowości

Niektórzy twierdzą, że przedstawienie się, gdy dzwonimy do kogoś, to kwestia elementarnej kultury i zwyczajnej grzeczności.
Są tacy, którzy postrzegają anonimowe prośby o poradę, jako próbę wyłudzenia nienależnego świadczenia, w postaci nieodpłatnej porady prawnej.
Uzasadniane bywają również wyjaśnienia, że: “jak dzwonię do instytucji, a przecież prawnik, to instytucja, to przedstawiać się nie muszę, a zresztą – moje nazwisko wcale <<ich>> nie obchodzi”.
Potrzeba zachowania anonimowości wydaje się być także jedną z konsekwencji powszechnego dostępu do internetu. Pomimo ogólnego “śledzenia”, profilowania i wszystkich cookies zazwyczaj dosyć mocno utrwalone jest poczucie, że korzystać z informacji możemy anonimowo i bez ograniczeń.
Jest Państwu bliska, któraś z wymienionych interpretacji?
Ja zauważam w takich zachowaniach jeszcze inną przyczynę – zaufanie. A właściwie jego brak.

Obawy przed ujawnieniem tożsamości

Bywa, że anonimowe pytanie o poradę jest rozpaczliwą próbą uzyskania wsparcia, przy jednoczesnej obawie przed przedstawieniem się. Taki trudny – dla samego pytającego – dualizm: dzwonię do prawnika, bo w sumie ufam, ze może mi pomóc, a jednak nie ufam. Nie na tyle, aby chcieć się przedstawić.. Czasem wynika to z lęku, bądź wstydu, przed połączeniem konkretnej sprawy z konkretną osobą.  Czasem – z obawy, przed ujawnieniem przez rozmówcę omawianych kwestii na zewnątrz. Obawy, że o naszym problemie, lub próbach szukania wsparcia dowie się ewentualny przeciwnik.
Czy takie przypadki wydają się Państwu nierzeczywiste? A przecież to przykłady wprost z życia wzięte.
Wydaje się, że takie postawy mogą wynikać z głębokiego niezrozumienia charakteru pomocy prawnej, świadczonej przez radców prawnych i adwokatów.
Udzielając pomocy prawnej często bywamy odpowiednikiem telefonu zaufania. Odpowiednikiem, bo aby móc udzielić pomocy – nie możemy mieć wątpliwości, co do tożsamości naszego rozmówcy.
Co więcej – poznanie tożsamości klienta służy właśnie jego ochronie.

Gwarancje zachowania tajemnicy

W ramach wykonywanych czynności reprezentujemy najbardziej osobiste, życiowe, a także finansowe interesy naszych klientów.
Gwarantujemy, że w tajemnicy zostaną zachowane wszelkie informacje, jakie uzyskamy w związku z udzielaniem pomocy prawnej.
Gwarantujemy też, że nikt, kogo interes prawny może kolidować z interesem naszego klienta nie uzyska od nas pomocy prawnej.
Aby te gwarancje mogły zostać zachowane, koniecznym jest weryfikowanie tożsamości osób, którym udzielamy pomocy prawnej.
Zaufanie w naszej pracy to podstawa. Wzajemne zaufanie. Jeżeli go brak u którejś ze stron – trudno mówić o możliwości współpracy…

To zasadniczy powód, dla którego odmawiamy udzielenia porady prawnej osobie anonimowej.

————————————

Wpisy na tej stronie nie są poradami prawnymi. Zawierają ogólne zarysy obowiązujących przepisów i przykłady możliwości regulacji prawnej rożnych życiowych sytuacji. Ich celem jest popularyzacja wiedzy i przybliżenie jej zainteresowanym osobom.

W interesującej Państwa sprawie warto się skonsultować bezpośrednio z radcą prawnym lub adwokatem. Często pozwoli to uniknąć zagrożeń dla interesu prawnego – swojego, rodziny i firmy i poznać szczegółowo korzystne regulacje prawne.

—————–

Jeśli potrzebujecie Państwo konsultacji prawnej w konkretnej sprawie – serdecznie zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością Państwu pomogę. Mój adres e-mal: poczta@orlowskam.com, tel. 530 892 582

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *