Czy potrzebuję pełnomocnika w sprawie karnej? Pełnomocnik potrzebny od zaraz

Czy potrzebuję pełnomocnika?

Aby odsłuchać nagranie KLIKNIJ TUTAJ

Czy zdarzyło się Państwu, ze składaliście zawiadomienie o przestępstwie i zastanawialiście się wówczas na tym, czy potrzebujecie pełnomocnika?

Czy ktoś wam wówczas doradzał, abyście wzięli sobie pełnomocnika? A może wręcz przeciwnie – odradzał? Sugerował, że pełnomocnik, to „niepotrzebny wydatek”, że to „tylko niepotrzebnie przedłuży sprawę”.. Z ręką na sercu – czy choć raz  było tak?

Zobacz:: Czy potrzebuję obrońcy / pełnomocnika?

Ja miałam okazję nawet być na takim szkoleniu (kilka lat temu), podczas którego wykładowca, przedstawiciel instytucji mającej za zadanie stanie na straży praworządności i porządku prawnego, usiłował przekonać nas – radców prawnych, że instytucja pełnomocnika strony w postępowaniu karnym, jest właściwie zupełnie niepotrzebna, bo w końcu – jeśli „oni” zdecydują się się sprawę objąć ściganiem postawić zarzuty i skierować akt oskarżenia, to mają 98 % skazań.. Więc po co pełnomocnik?

To coś Państwu opowiem.

Gdy zabraknie pełnomocnika..

Umiera właściciel posesji. Właściciel był schorowany, ktoś przychodził – pomagał mu, miał klucze do zamykanych budynków mieszkalnych i zamykanych budynków gospodarczych. Miał tam trochę pilnować.

W pewnym momencie spadkobiercy zauważają, ze na teren posesji i do budynków chyba ktoś się włamał. Z jednego z budynków gospodarczych ukradziono cały sprzęt i wyposażenie obory, wymontowano i wycięto metalowe elementy – łącznie z metalowym słupem podtrzymującym strop – naruszono posadowienie budynku. Dach może grozić zawaleniem.

Sprawcę dosyć szybko ustalono. Nie było wątpliwości. Skradzione elementy znaleziono u niego. Przyznał się, złożył wyjaśnienia. Wziął obrońcę (a na początkowym etapie postępowania – pełnomocnika).

Pokrzywdzony myślał, że sprawa wygrana. Teraz tylko czekać na wyrok i naprawienie szkody przez sprawcę.

W czasie postępowania przygotowawczego nie miał pełnomocnika. W końcu prokuratura przecież wszystko monitorowała.

Trzeba przyznać – wewnętrznie nie zgadzał się z narzuconą mu wyceną szkody: przyjęto wartość złomową, wg wagi odzyskanych wymontowanych i pociętych elementów metalowych. Nie oceniano wartości i kosztów wymontowanego wyposażenia, nie wzięto pod uwagę uszkodzeń budynku, konieczności jego remontu i realnych kosztów zakupu nowego, sprawnego sprzętu.

Ale jakoś nie wiedział, jak powiedzieć, jak wytłumaczyć, jak przekonać policjanta prowadzącego sprawę, że wartość szkody jest kilku lub kilkunastokrotnie wyższa, od przyjętej.. Ale przecież „oni” są po jego stronie..

Zobacz: Prawa i obowiązki pokrzywdzonego

Nie zgłosił się też do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Nie był na sprawie w sądzie. Zależało mu na wyniku bardzo. Oczywiście. Ale miał pracę, obowiązki, musiał wyjechać, a tam przecież wszystko monitorują… O treści postanowienia sądu dowiedział za późno. Stało się prawomocne. Minął termin do zaskarżenia.

Przeczytaj: Oskarżyciel posiłkowy

Ciekawi jesteście jak się sprawa zakończyła? Została umorzona z powodu znikomej szkodliwości społecznej czynu.

Opowiedzieć inną ciekawostkę?

Proszę bardzo.

Z trzyletniego auta wysokiej klasy skradziono akumulator, reflektory i elektroniczne elementy deski rozdzielczej.

Koszt zakupienia każdego z tych elementów to wartość od półtora do kilku tysięcy złotych

Pokrzywdzony podawał te kwoty, ale przyjmujący zawiadomienie o przestępstwie samodzielnie wycenił szkodę i tak wpisał do protokołu i dał protokół do podpisania. Pokrzywdzony myślał – no przecież on jest po mojej stronie.. I podpisał.

Przyjęta w protokole łączna wartość szkody – 500 zł.

Tak się składa Szanowni Państwo, że pełnomocnik jest po prostu potrzebny.

Zobacz też: Do czego potrzebny nam pełnomocnik?

Pełnomocnik jest nam po prostu potrzebny

To on – pełnomocnik – ma stać po Waszej stronie i podejmować wszystkie możliwe działania, które są w waszym interesie.

To on dopilnuje wniosków dowodowych, będzie się domagał ich przeprowadzenia, sprawdzał opinie i wyceny, pilnował protokołów i uczestniczył w przesłuchaniach.

Tak, to kosztuje. Tak, jak każda praca, tak i praca pełnomocnika kosztuje.

Ale czy zaniżenie wartości szkody i utrata możliwości zaskarżenia niekorzystnego dla Państwa orzeczenia nie kosztują? Kosztują, prawda? Często wielokrotnie więcej..

Że postępowanie może trwać wtedy dłużej? Tak. odmowa wszczęcia postępowania, umorzenie z powodu niewykrycia sprawców (bo nie przeprowadzono dowodów, które by sprawcę pozwoliły ustalić), albo przyjecie braku znamion czynu zabronionego może skrócić czas postępowania. Zwłaszcza, jeśli nie zaskarżycie postanowienia.

Ale czy na pewno będzie to w Państwa interesie?

 


Wpisy na tej stronie nie są poradami prawnymi. Zawierają ogólne zarysy obowiązujących przepisów i przykłady możliwości regulacji prawnej rożnych życiowych sytuacji. Ich celem jest popularyzacja wiedzy i przybliżenie jej zainteresowanym osobom.

W każdej sprawie własnej należy się skonsultować bezpośrednio z radcą prawnym lub adwokatem, aby móc uniknąć zagrożeń dla interesu prawnego swojego, rodziny i firmy i poznać szczegółowo korzystne regulacje prawne.

Jeśli potrzebujecie Państwo konsultacji ze mną – zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością pomogę. Mój adres e-mail: poczta@orlowskam.com, tel. 530 892 582

Sprawdź: Radca Prawny Monika Orłowska


Komentarze

Leave a Reply